Ciśnieniomierz jest jednym z podstawowych urządzeń monitorujących nasze funkcje życiowe. Służy on do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi w naszym organizmie. Jest to przyrząd niezwykle prosty i wygodny w użytkowaniu, dający szybkie i proste do odczytu wyniki. Jakość pomiaru zależy jednak od kilku ważnych czynników. Najważniejszym z nich jest prawidłowe założenie mankietu ciśnieniomierza przy odpowiednim ułożeniu ręki.

Jak poprawnie założyć mankiet ciśnieniomierza?

1. Dobór ręki – do pomiaru należy wykorzystać niedominującą, górną kończynę. Prościej mówiąc: leworęczni mierzą ciśnienie, nakładając mankiet na prawą rękę i odwrotnie. Rożnica w ciśnieniu tętniczym krwi między ramionami może wynosić około 10 mmHg. Zawsze dokonujemy pomiaru na tej samej ręce. Trzeba pamiętać o tym, aby ręka była podparta. Najlepiej na biurku, dłonią do góry, co pozwoli na ułożenie kończyny na wysokości serca. Nie zaciskamy pięści. Palce powinny być ułożone w sposób rozluźniony i naturalny. Oczywiście ciśnienie mierzymy na gołej skórze. Nie zaciskamy mankietu za mocno, jednocześnie pamiętając o tym, żeby nie był zbyt luźny, ponieważ doprowadzi to do błędnego pomiaru ciśnienia krwi. 
2. Owijanie mankietu – Przewód ciśnieniomierza skierować należy w stronę palca środkowego. Po zawinięciu mankietu trzeba upewnić się, czy odległość powyżej łokcia wynosi od 2 do 3 cm. 
3. Rozmiar –  przy zakładaniu mankietu powinno się zwróć uwagę na to, aby jego rozmiar był dopasowany do średnicy ramienia. Można to sprawdzić, wkładając dwa palce w szczelinę między mankietem, a ramieniem. Mieścić się w niej powinny tylko one i nic poza tym. 
4. Prędkość spuszczania powietrza – Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, aby spuszczać powietrze z odpowiednią prędkością. Zbyt wolne, bądź zbyt szybkie uwolnienie ramienia od nacisku, spowoduje odcyfrowanie ciśnienia w sposób nieprawidłowy. 

Przed dokonaniem pomiaru nowym urządzeniem, zaleca się uprzednie zapoznanie się z instrukcją obsługi sprzętu. Mimo wszystko warto mieć podstawową wiedzę, co do prawidłowego zakładania mankietu ciśnieniomierza.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony https://mamcisnienie.pl/.