Tablica manipulacyjna to przedmiot do zabawy dla dzieci, który pozytywnie wpływa na naturalny oraz prawidłowy rozwój dziecka. Jest odpowiednia dla dzieci w różnym wieku, chociaż zakłada się górną granicę jako 5-6 lat. Będzie ona odpowiednia nawet dla niemowlaka, którego mogą zainteresować wydobywające się dźwięki czy przedszkolaka, który będzie na niej szlifował umiejętność zapinania zamka błyskawicznego bądź nauczy się wiązać sznurówki. Zajęcia sensoryczne, z których składają się na tablice manipulacyjne pozwalają dziecku na poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów. Głównym celem takiej zabawy jest jednoczesne wsparcie rozwoju mózgu oraz umiejętności wykorzystywania i posługiwania się własnymi zmysłami.

Z czego składa się tablica manipulacyjna?

Tablice manipulacyjne składają się z podstawy, jaką może być drewniana płyta, do której przymocowane są przedmioty codziennego użytku, które na co dzień są jednak dla dziecka niedostępne. Na te elementy często składają się: zawiasy, guziki, włączniki, przyciski, haki, suwaki, zatrzaski, rzepy, sznurki, zamki, zębate koła, dzwonki rowerowe, kłódki i wiele innych. Ogranicza nas tylko kreatywność. Wszystkie elementy wykonane są z najwyższą starannością oraz z materiałów wysokiej jakości, tak aby były całkowicie bezpieczne dla dzieci. Szeroki wybór tablic manipulacyjnych posiada w swojej ofercie FoxyFamily. Do wyboru pozostają różne kształty, rozmiary tablicy, ilość elementów, a nawet istnieje możliwość personalizacji produktu.

Metoda Montessori

Nurt w pedagogice, który został stworzony przez Marię Montessori polega na stwierdzeniu, że każde dziecko to indywidualna jednostka, która powinna rozwijać się według swojego własnego planu rozwoju. Każde dziecko posiada konkretne kompetencje, możliwości czy umiejętności, które umożliwiają mu efektywną i przede wszystkim samodzielną naukę. W tej metodzie najważniejsze jest dziecko i forma zdobywania doświadczeń, czyli zabawa. Dziecko powinno pobudzać swoją ciekawość oraz czerpać satysfakcję, z tego co naprawdę je interesuje. Pedagogika Montessori opiera się na zasadzie swobodnego wyboru: materiału, miejsca pracy, czasu pracy, formy pracy, zachowując zasady porządku oraz ograniczenia (dzieci robią, to co je interesuje, nie przeszkadzając innymi).

Wpływ tablic manipulacyjnych na rozwój

Tablice manipulacyjne zgodne z nurtem Montessori pozytywnie wpływają na rozwój motoryki małej u dzieci, ponieważ angażują do zabawy ręce i dłonie. Jest ona odpowiedzialna za ogólną zręczność dziecka, która ma znaczący wpływa na dalszy rozwój motoryki dużej. Dodatkowo wspierany jest rozwój koncentracji dziecka, ponieważ aby wykonać dane czynności, potrzebuje czasu oraz cierpliwości.

Koniecznie doczytaj: https://foxyfamily.pl/tablica-manipulacyjna-co-to-takiego/