Inhalatory i nebulizatory na straży zdrowia naszych dróg oddechowych

O ile nazwa „inhalator” jest dosyć powszechnie znana, o tyle niewiele osób z pewnością słyszało o nebulizatorze. Co ciekawe, nie jest to kolejna nazwa statku kosmicznego, jak np. Nabuchodonozor z Matrixa, ale specjalistyczne urządzenie medyczne o zbliżonym działaniu do inhalatora. Zbliżonym, czyli nie identycznym, wbrew częstemu wyobrażeniu laików. Różnica ma znaczenie w sytuacji zalecenia konkretnej wielkości cząsteczek aktywnego środka leczniczego, rodzaju tej substancji, jak również wieku pacjenta (dziecko lub dorosły).

Inhalator używany jest do podawania leku bezpośrednio do dróg oddechowych człowieka. Substancje czynne dozowane przez inhalatory z reguły mają działanie rozkurczające bądź przeciwzapalne. Ten sprzęt medyczny jest wykorzystywany przy różnego rodzaju infekcjach, stanach zapalnych zatok, oskrzeli i płuc, a także w przypadkach astmy, chorób o podłożu alergicznym oraz mukowiscydozy. W zależności od obszaru układu oddechowego, do którego ma dotrzeć lek, różna jest wielkość cząsteczek w aerozolu wytwarzanym przez inhalator. Kropelki o większej średnicy osiadają bowiem w górnym fragmencie dróg oddechowych i koncentrują się na leczeniu np. krtani czy gardła, natomiast zadaniem najmniejszych drobin zawartych w aerozolu, jest dotarcie m. in. do oskrzeli i płucnych pęcherzyków. Inhalator jest więc odpowiedzialny za rozproszenie substancji leczniczej.

Nebulizator jest z kolei elementem inhalatora, do jakiego bezpośrednio wprowadza się lekarstwo i to właśnie w tym urządzeniu następuje rozpylenie substancji czynnej w postaci cząsteczek o wymaganej wielkości. Według innego podziału urządzeń rozpylających, istotą jest wykorzystywana metoda wytwarzania aerozolu zawierającego lek. W ramach tej klasyfikacji, mamy do czynienia z inhalatorami proszkowymi, ciśnieniowymi, a także pneumatycznymi i ultradźwiękowymi. Z uwagi na duże rozdrobnienie cząstek leczniczego preparatu, ostanie dwa urządzenia, nazywa się nebulizatorami. Ten wysoce specjalistyczny sprzęt, potrafi wytworzyć skupisko milionów cząsteczek o wymiarze co najwyżej kilku mikronów, dzięki czemu transportowane jest ono do najodleglejszych okolic aparatu oddechowego. Ważne jest też to, iż nebulizatory wytwarzają aktywną mgiełkę w sposób ciągły (oddychanie poprzez maseczkę ustno-nosową), w przeciwieństwie do tradycyjnego inhalatora. Z tego względu jest to urządzenie dedykowane dla małych pacjentów lub w przewlekłych i ostrych stanach chorobowych dorosłych.